Wynajem mieszkania

Przez ostatnie 3 tygodnie szukaliśmy mieszkania na wynajem długoterminowy w Playa del Carmen. Obejrzeliśmy ich ponad 20, w różnych lokalizacjach i standardach. Niektóre z nich przerosły nasze oczekiwania, a inne całkowicie zawiodły.

Ceny

Cena zależy od kilku czynników: wielkości, lokalizacji i standardu mieszkania, ale też i sezonu.

Studio (kawalerka) 14 000 MXN – 20 000 MXN
• Jedna sypialnia 16 000 MXN – 25 000 MXN
Dwie sypialnie 18 000 MXN – 35 000 MXN

W grudniu zaczyna się wysoki sezon na Riviera Maya. Przyjeżdżają masy ludzi i ceny wynajmu w turystycznych dzielnicach pędzą w górę. Jednocześnie zmniejsza się ilość dostępnych mieszkań. Sytuacja będzie się utrzymywać, aż do końca lutego.

Lokalizacja

Playa można podzielić na 5 stref:

Centro, Gonzalo Guerrero i Zazil-ha
W centrum jest najwięcej turystów, sklepów, restauracji, kawiarni. Najwięcej się dzieje na turystycznej ulicy Avenida 5. Przez to jest to najbardziej tłoczna i głośna część miasta. Wynajmując mieszkanie przed Avenida 30 od strony morza, można liczyć na małą odległość do plaży, restauracji i sklepów. Przed Avenida 50 jest już więcek starszych budynków a mniej nowych na wynajem i większy spokój.

Colosio i Nicte-ha
Od Calle 48, przy plaży, zaczyna się rozciągać zamknięty rezerwat. Restauracje niemal się urywają, zostają jedynie lokalne knajpki schowane pomiędzy budynkami. “Piąta” zaczyna być pusta. Plaże są mniej tłoczne i bardziej piaszczyste i szersze od tych zatłoczonych w centrum!

Playacar
W południowej części miasta ciągle jest publiczna plaża, jednak tam dostęp utrudnia zamknięte osiedle i strefa hotelowa.Nawet jeśli wynajmiecie tu mieszkanie do dyspozycji będziecie mieli tylko jedno wejście na plaże na odcinku kilku kilometrów. Ceny wynajmu są wyższe a budynki wyglądają jakby były wybudowane w latach 80.

Pozostała część miasta jest za avenida 50, główną trasą przelotową wybrzeża, i tam już nie ma infrastruktury stricte turystycznej. Są za osiedla mieszkalne z których niektóre są świeżo wybudowaną nowoczesnymi zamkniętymi, chronionymi osiedlami które na długi okres mogą być świetną opcją jeśli jest się gotowym pogodzić z odległością do morza czy fancy restauracji.

Osiedla na przedmieściach: Mayakoba, El Cielo, Selvamar. Nie dojeżdża tu komunikacja miejska. Dostęp do publicznej plaży jest utrudniony przez hotele przy samej linii brzegowej. Supermarkety są poza zasięgiem pieszym. Bez samochodu ta okolica jest ciężka do codziennego życia.

Czego oczekiwać od mieszkania?

Standardem jest: strefa wspólna z basenem, siedzeniami, stolikami, często też grillem. W mieszkaniu: klimatyzacja, internet wifi, telewizor, lodówka, wyposażenie kuchni (kuchenka, mikrofalówka, blender, przelewowy ekspres do kawy), płytki na podłogach. Miejsce parkingowe. Większe osiedla czy budynki czasem mają własną siłownię, place zabaw, sale konferencyjne, pralnie.

Nieliczne mieszkania będą miały na wyposażeniu pralkę, piekarnik, a już totalną rzadkością są zmywarki i wanny. 

Czasami trafiają się mieszkania z przyjemnymi dodatkami które zwiększają ich atrakcyjność:
Sztuczna rzeka na osiedlu – kajaki w pakiecie!
Cenote w budynku –  jacuzzi w naturalnej jaskini pod budynkiem
Prywatne jacuzzi – na patio czy balkonie.

Internet

W nowszych mieszkaniach internet bardzo często jest światłowodowy. Najbardziej popularna prędkość to 50/5Mbps, najszybszy na jaki trafiliśmy to było 200/20Mbps

Na co uważać?

Przed samym wynajmem warto sprawdzić kilka kwestii które mogą wyraźnie wpłynąć na doświadczenie wynajmu.

• Okna – zwróć uwagę na lokalizację i widok z okien. Często okna które na zdjęciach są zasłonięte roletą mają widok na… ścianę, pionowy korytarz wentylacyjny wewnątrz budynku, klatkę schodową czy parking. Może się nawet zdarzyć że w mieszkaniu jest tylko jedno okno – w salonie i całe mieszkanie jest przez to bardzo ciemne.


• Zapytaj o wysokość rachunków za prąd – Prąd to najdroższy z rachunków. Obowiązują tutaj taryfy cen zależne od rocznego zużycia. Im więcej się zużywa tym droższy jest prąd. Najtańsza taryfa to rachunki w wysokości ok. 1000 MXN za dwa miesiące – to na tej taryfie powinno wam najbardziej zależeć. Druga taryfa jest znacznie droższa, rachunki wtedy są rzędu 1000-6000 MXN miesięcznie

• Sprawdź czy mieszkanie ma własne liczniki prądu, gazu, wody. Może zdarzyć się że w budynku jest jeden licznik, a rachunki są uśrednione dla całego budynku. Zapłacisz więcej niż faktycznie zużywasz!

• Zrób zdjęcia stanu liczników prądu, gazu, wody – dzięki temu unikniesz nieporozumień i będziesz dokładnie wiedzieć ile energii zużywasz.

• Sprawdź porządnie czy wszystkie światła, klimatyzacja, krany, prysznice i odpływy są sprawne! Nie chcesz skończyć w sytuacji w której odpływ zlewu nie działa, będziesz mieć na głowie remont, prawdopodobnie wiele tygodni.

• Upewnij się że mieszkanie nie jest na sprzedaż i że nikt nie będzie zakłócał twojego spokoju wizytami.

Sprawdź opinie o budynku w którym chcesz wynająć mieszkanie, np. w google maps.

• Jeśli w mieszkaniu śmierdzi grzybem, papierosami to uciekaj! Ten zapach już wsiąknął w mury i nie będzie łatwo się go pozbyć.

Sprawdzenie najemcy

Poza samą umową właściciele wymagają dodatkowych dokumentów potwierdzających możliwość wynajmu. Chodzi o dokumenty takie jak np.wyciąg bankowy z 3 miesięcy czy kontakt i referencje od poprzedniej osoby wynajmującej wam mieszkanie w Meksyku, czy nawet zawarcie w umowie żyranta.

Gdzie szukać ofert wynajmu?

Najlepszym miejscem do szukania mieszkań jest Marketplace na Facebooku. Można też korzystać z lokalnych grup, jednak tam jest mniej ogłoszeń, trudniej je przeglądać i ciągle się powtarzają. Wynajmem zajmują się głównie agenci nieruchomości, jeśli okaże się że mieszkanie o które pytacie jest niedostępne agent prawdopodobnie prześle wam oferty innych podobnych mieszkań.


Już dwa razy wynajmowaliśmy mieszkanie w Playa del Carmen na długi okres. Mam nadzieję, że wasz wynajem pójdzie sprawnie, a mieszkanie będzie wolne od jakichkolwiek wad i remontów! Podzielcie się w komentarzach jakie cudo udało Wam się upolować na wynajem!

Wesprzyj nas kawą!

Pomogliśmy Ci w przygotowaniach do podróży? Możesz nam postawić kawę! Twój gest będzie dla nas ogromnym wsparciem i motywacją do dzielenia się kolejnymi wskazówkami!

Może Cię zainteresuje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *