Jeśli chcesz latać dronem w Tajlandii, w pełni legalnie, bez obaw o problemy prawne, to mam dobrą wiadomość. Przygotowałem dla Ciebie instrukcje krok po kroku jak uzyskać niezbędne pozwolenia.

Jakie drony trzeba rejestrować?

Prawo wymaga rejestracji dronów o wadze powyżej 2 kg oraz każdego który posiada kamerę, a więc wszystkich którymi praktycznie jesteśmy zainteresowani latać.

Jak wygląda rejestracja?

Rejestracja zajmuje około dwa tygodnie, dlatego warto ją rozpocząć i wykonać możliwe kroki jeszcze przed podróżą do Tajlandii. Rejestracja w urzędzie NBTC wymaga posiadania pieczątki z wizą w paszporcie, przez co cały proces możesz zakończyć dopiero po przekroczeniu granicy Tajlandii. Nawet jeśli planujesz być tylko kilka dni w Tajlandii, wczesniejsze przygotowanie się moze zapewnić ci legalne i bezproblemowe latanie. Całkowity koszt to około 100 PLN.

Rejestrację trzeba przeprowadzić we właściwej kolejności. Najpierw mieć odpowiednia ubezpieczenie, następnie możesz ubiegać się o rejestrację w Civil Aviation Authority of Thailand (CAAT) i to są kroki które możesz wykonać jeszcze przed podróżą. Ostatnim krokiem do którego jest wymagana pieczątka w paszporcie to rejestracja w National Broadcasting and Telecommunications Commission (NBTC).

Rejestracja dzieli się na 4 kroki:
1. Zakup ubezpieczenia (np. MASII)
2. Rejestracja drona w CAAT
3. Rejestracja drona w NBTC
4. Opłacenie rejestracji w NBTC

Krok 0: Przygotowanie dokumentów

Do rejestracji drona potrzebujesz:
1. Zdjęcie paszportu
2. Zdjęcie wizy w paszporcie
3. Informacje o dronie:
– Marka
– Model
– Dowód zakupu drona
– Zdjęcia drona
– Numer seryjny drona
– Zdjęcie drona z widocznym numerem seryjnym i kodem QR
– Numer seryjny kontrolera
– Zdjęcie kontrolera z widocznym numerem seryjnym i kodem QR
4. Dodatkowe dokumenty:
– Deklaracja dla NBTC „Owner Declaration of Conformity” (szablon)
– Deklaracja dla CAAT „Self-Declaration Form” (szablon)

Krok 1: Ubezpieczenie.

Ubezpieczenie jest pierwszą rzeczą którą możesz załatwić jeszcze poza granicami Tajlandii. Ubezpieczenie musi być na kwotę co najmniej 1 000 000 THB, pokrywać terytorium Tajlandii oraz być w języku angielskim. Możesz skorzystać z dowolnego ubezpieczenia które spełnia te założenia.

Ja zdecydowałem się skorzystać z ubezpieczenia tajskiej firmy: MASII. Ubezpieczenie kosztuje 799 THB.

Zakup ubezpiecznie w MASII:
Na stronie: https://masii.co.th/thai-en/insurance/drone wybierz z listy swojego drona.

Wybierz ubezpieczenie „Drone Save” za 799 THB

Wypełnij swoje dane osobowe. Jeśli chcesz żeby ubezpieczenie obejmowało więcej osób dodaj je w sekcji „Additional drone drivers”.
W polu „Address” podaj swój adres w Tajlandii.

W sekcji „Drone Detail” uzupełnij dane swojego drona. Oraz załącz pliki:
– Zdjęcie swojego paszportu
– Zdjęcie potwierdzenia zakupu drona (paragon/faktura)
– Zdjęcie drona
– Zdjęcie drona z widocznym kodem QR
– Zdjęcie kontrolera z widocznym kodem QR

Na końcu zaznacz zgodę na warunki ubezpieczenia.
Ubezpieczyciel jest bardzo responsywny i odzywa się zwykle w ciągu paru godzin. Jeśli wszystko zostało poprawnie uzupełnione dostaniesz informację o tym jak chcesz dokonać płatności. Opłaty można dokonać na 3 sposoby:
– Osobiście dokonując przelewu w tajskim banku na rachunek Bangkok Bank. (Ja wybrałem tą opcję.)
– Przelewem międzynarodowym – dodatkowa opłata 500 THB i czas realizacji 7-15 dni
– Udostępniając dane swojej karty płatniczej – zdecydowanie odradzam ten sposób
Po dokonaniu przelewu wyślij ubezpieczycielowi potwierdzenie przelewu a już następnego dnia dostaniesz potwierdzenie ubezpieczenia.

Krok 2: Rejestracja drona CAAT

Załóż konto na stronie urzędu. Potem z menu wybierz Registration -> The Foreigner. Wypełnij swoimi danymi, podając własny adres zamieszkania, dane swojego drona i to jak z niego chcesz korzystać.

Podaj dane ubezpieczenia. W polu Serial No. wpisz numer seryjny drona.

Kliknij „Save” aby zapisać wszystkie wprowadzone dane, a potem „Next„.

W kolejnym kroku prześlij komplet dokumentów:
– Self-Declaration Form (szablon)
– Deklaracja CAAT (szablon)
– Zdjęcie paszportu
– Kopie polisy ubezpieczeniowej drona
– Zdjęcie całego drona
– Zdjęcie z widocznym numerem seryjnym oraz kodem QR drona

W formularzu możesz przesłać tylko jeden plik. Polecam zebrać wszystkie pliki i złączyć je w jeden plik pdf lub zip.

Na potwierdzenie czeka się około 1-2 tygodni. Ja czekałem 8 dni.

Krok 3: Rejestracja drona w NBTC

Ten krok możesz wykonać dopiero po przekroczeniu granicy z Tajlandią i otrzymaniu pieczątki z wizą w paszporcie.

Na stronie NBTC załóż konto. Potem z górnego menu wybierz: Request Form -> UAV’s Radio Equipment Registration -> New registration of drone. Formularz uzupełnij swoimi własnymi danymi. Ja w adresie podałem adres hotelu w Tajlandii.

W części „Date of possession of a radio communications device” jeśli to Twój własny dron wybierz: „Temporarily imported into the country„. Obok wybierz „Visa” i wpisz datę początku i końca wizy oraz datę przekroczenia granicy Tajlandii.

Information on external flight control aircraft.

Tu podaj wszystkie dane drona oraz zakres w jakim chcesz z niego korzystać. Dla przykładowego DJI Mini 3 wyglądałoby to tak:

W ostatniej części prześlij wszystkie niezbędne dokumenty:
– Zdjęcie paszportu
– Wypełnioną deklaracje „Owner Declaration of Conformity” (szablon)
– Zdjęcie drona
– Zdjecie numeru seryjnego drona z widocznym kodem QR
– Zdjecie numeru seryjnego kontrolera z widocznym kodem QR
– Zdjęcie pieczątki wizy z paszportu

Podczas wyboru urzędu który będzie rozpatrywał podanie, zwróć uwagę który ma najmniejszą kolejkę podań. Wyślij wniosek.

Krok 4: Opłata rejestracyjna w NBTC

Po akceptacji formularza dostaniesz wiadomość email i możesz pobrać dokument płatności. Zabierz go razem z paszportem do banku Krungthai i zrób opłatę w wysokości 214 THB. Potwierdzenie płatności w systemie NBTC zwykle pojawia się na drugi, lub trzeci dzień.

Wydrukuj!

Uzyskane potwierdzenia rejestracji w NBTC, CAAT oraz ubezpieczenie najlepiej zawsze mieć przy sobie! Wydrukuj je lub pobierz na telefon, żeby w razie kontroli szybko je znaleźć nawet bez internetu.

Odświeżenie rejestracji

Rejestracja w CAAT jest ważna przez 2 lata. Za to rejestracja w NBTC jest tylko na czas wizy. Jeśli przedłużasz wizę, to potrzebujesz przedłużyć też rejestrację drona na stronie NBTC i zapłacić. Tak samo jeśli ponownie przekraczasz granicę Tajlandii i dostajesz nową wizę, to potrzebujesz znowu zarejestrować drona w NBTC i zapłacić. Oczywiście jeśli chcesz nim nadal latać.

Gumowych palm! 🌴

Rejestracja drona w Tajlandii może wydawać się nieco skomplikowana, ale z pomocą tego wpisu pójdzie Ci szybko i sprawnie. Pamiętaj że latanie dronami podlega pod prawo lotnicze i całkiem łatwo jest wpaść w poważne problemy z prawem. Polecam robić to zgodnie z przepisami danego kraju, żeby latać bez stresu.

Wspaniałej podróży do Tajlandii i świetnych ujęć z drona!

Wesprzyj nas kawą!

Pomogliśmy Ci w przygotowaniach do podróży? Możesz nam postawić kawę! Twój gest będzie dla nas ogromnym wsparciem i motywacją do dzielenia się kolejnymi wskazówkami!

Może Cię zainteresuje:

6 Komentarze

    1. Faktycznie niedawno się to zmieniło. Dzięki. Super bo można zacząć procedurę przed wyjazdem. Grzesiek już pracuję nad aktualizacja posta. Pozdrawiamy!

    1. Za ubezpieczenie możesz spróbować zapłacić przez znajomego w Tajlandii albo przelewem międzynarodowym. Za to z płatnością dla urzędów jest ciężej bo kwit od nich jest w całości po Tajsku. Opłacenie tego w banku w Tajlandii zajęło nam 30 min razem z czekaniem w kolejce.

  1. Witam,
    Jak opłacili Państwo ubezpieczenie? Ten ubezpieczyciel żąda przesłania skanu karty kredytowej, co wydaje się trochę dziwne i ryzykowne…

    1. Przesłanie zdjęć karty jest co najmniej alarmujące. Wszystkie opłaty robiliśmy na miejscu w Tajlandii w bankach. Proponuje zapytać ich o dane do przelewu i spróbować zrobić przelew międzynarodowy np. Revolutem. Nam już w kilku krajach się udało tak zapłacić. Mają mały procent prowizji, a przelewy zwykle dochodzą w ciągu kilku minut. Inni podróżnicy pisali nam że udało im się zapłacić przez znajomego w Tajlandii. Zostaje też pewny sposób płatności gotówką w banku w Tajlandii. Zajmuje to 30 min łącznie z czekaniem w kolejce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *