Jeśli chcesz latać dronem w Tajlandii, w pełni legalnie, bez obaw o problemy prawne, to mam dobrą wiadomość. Przygotowałem dla Ciebie instrukcje krok po kroku jak uzyskać niezbędne pozwolenia.
Jakie drony trzeba rejestrować?
Prawo wymaga rejestracji dronów o wadze powyżej 2 kg oraz każdego który posiada kamerę, a więc wszystkich którymi praktycznie jesteśmy zainteresowani latać.
Jak wygląda rejestracja?
Rejestracja w urzędach wymaga posiadania pieczątki z wizą w paszporcie, przez co proces możesz zacząć dopiero po przekroczeniu granicy Tajlandii. Jeśli planujesz krótki pobyt, to proces może być zbyt długi. Rejestracja może zająć nawet dwa tygodnie. Całkowity koszt to około 100 PLN.
Rejestrację trzeba przeprowadzić we właściwej kolejności. Najpierw potrzebujesz ubiegać się o rejestrację w National Broadcasting and Telecommunications Commission (NBTC), a dopiero mając potwierdzenie, możesz ubiegać się o rejestrację w Civil Aviation Authority of Thailand (CAAT).
Rejestracja dzieli się na 4 kroki:
1. Zakup ubezpieczenia (np. MASII)
2. Rejestracja drona w NBTC
3. Opłacenie rejestracji w NBTC
4. Rejestracja drona w CAAT
Krok 0: Przygotowanie dokumentów
Do rejestracji drona potrzebujesz:
1. Zdjęcie paszportu
2. Zdjęcie wizy w paszporcie
3. Informacje o dronie:
– Marka
– Model
– Dowód zakupu drona
– Zdjęcia drona
– Numer seryjny
– Zdjęcie numeru seryjnego drona z widocznym kodem QR
– Numer seryjny kontrolera
– Zdjęcie numeru seryjnego kontrolera z widocznym kodem QR
4. Dodatkowe dokumenty:
– Deklaracja dla NBTC „Owner Declaration of Conformity” (szablon)
– Deklaracja dla CAAT „Self-Declaration Form” (szablon)
Krok 1: Ubezpieczenie.
Ubezpieczenie jest jedyną rzeczą, którą możesz załatwić jeszcze poza granicami Tajlandii. Ubezpieczenie musi być na kwotę co najmniej 1 000 000 THB, pokrywać terytorium Tajlandii oraz być w języku angielskim. Możesz skorzystać z dowolnego ubezpieczenia które spełnia te założenia.
Ja zdecydowałem się skorzystać z ubezpieczenia tajskiej firmy: MASII. Na ich stronie podaj swoje dane kontaktowe w formularzu. Tego samego dnia firma kontaktuje się z Tobą mailowo. Wyślij informacje o sobie i dronie. Do tego załącz: zdjęcie paszportu, adres w Tajlandii, numer seryjny drona, zdjęcia drona z każdej strony (6), zdjęcie numeru seryjnego drona, dowód zakupu drona. W odpowiedzi dostaniesz wycenę i dane do przelewu. Ja zapłaciłem 599 THB. Przelew najprościej zrobisz w oddziale Bangkok Bank. Potem wyślij potwierdzenie przelewu ubezpieczycielowi, a już następnego dnia dostaniesz potwierdzenie ubezpieczenia.
Krok 2: Rejestracja drona w NBTC
Na stronie NBTC załóż konto. Potem z górnego menu wybierz: Request Form -> UAV’s Radio Equipment Registration -> New registration of drone. Formularz uzupełnij swoimi własnymi danymi. Ja w adresie podałem adres hotelu w Tajlandii.
W części „Date of possession of a radio communications device” jeśli to Twój własny dron wybierz: „Temporarily imported into the country„. Obok wybierz „Visa” i wpisz datę początku i końca wizy oraz datę przekroczenia granicy Tajlandii.

Information on external flight control aircraft.
Tu podaj wszystkie dane drona oraz zakres w jakim chcesz z niego korzystać. Dla przykładowego DJI Mini 3 wyglądałoby to tak:

W ostatniej części prześlij wszystkie niezbędne dokumenty:
– Zdjęcie paszportu
– Wypełnioną deklaracje „Owner Declaration of Conformity” (szablon)
– Zdjęcie drona
– Zdjecie numeru seryjnego drona z widocznym kodem QR
– Zdjecie numeru seryjnego kontrolera z widocznym kodem QR
– Zdjęcie pieczątki wizy z paszportu
Podczas wyboru urzędu który będzie rozpatrywał podanie, zwróć uwagę który ma najmniejszą kolejkę podań. Wyślij wniosek.
Krok 3: Opłata rejestracyjna w NBTC
Po akceptacji formularza dostaniesz wiadomość email i możesz pobrać dokument płatności. Zabierz go razem z paszportem do banku Krungthai i zrób opłatę w wysokości 214 THB. Potwierdzenie płatności w systemie NBTC zwykle pojawia się na drugi, lub trzeci dzień.
Krok 4: Rejestracja drona CAAT
Załóż konto na stronie urzędu. Potem z menu wybierz Registration -> The Foreigner. Wypełnij swoimi danymi, podając własny adres zamieszkania, dane swojego drona i to jak z niego chcesz korzystać.

Podaj dane ubezpieczenia. W polu Serial No. wpisz numer seryjny drona.

Kliknij „Save” aby zapisać wszystkie wprowadzone dane, a potem „Next„.
W ostatnim kroku prześlij komplet dokumentów:
– Deklaracja CAAT (szablon)
– Zdjęcie paszportu
– Kopie polisy ubezpieczeniowej drona
– Zdjęcie całego drona
– Zdjęcie z widocznym numerem seryjnym oraz kodem QR drona
W formularzu możesz przesłać tylko jeden plik. Polecam zebrać wszystkie pliki i złączyć je w jeden plik pdf lub zip.
Na potwierdzenie czeka się około 1-2 tygodni. Ja czekałem 8 dni.
Wydrukuj!
Uzyskane potwierdzenia rejestracji w NBTC, CAAT oraz ubezpieczenie najlepiej zawsze mieć przy sobie! Wydrukuj je lub pobierz na telefon, żeby w razie kontroli szybko je znaleźć nawet bez internetu.
Odświeżenie rejestracji
Rejestracja w CAAT jest ważna przez 2 lata. Za to rejestracja w NBTC jest tylko na czas wizy. Jeśli przedłużasz wizę, to potrzebujesz przedłużyć też rejestrację drona na stronie NBTC i zapłacić. Tak samo jeśli ponownie przekraczasz granicę Tajlandii i dostajesz nową wizę, to potrzebujesz znowu zarejestrować drona w NBTC i zapłacić. Oczywiście jeśli chcesz nim nadal latać.
Gumowych palm! 🌴
Rejestracja drona w Tajlandii może wydawać się nieco skomplikowana, ale z pomocą tego wpisu pójdzie Ci szybko i sprawnie. Pamiętaj że latanie dronami podlega pod prawo lotnicze i całkiem łatwo jest wpaść w poważne problemy z prawem. Polecam robić to zgodnie z przepisami danego kraju, żeby latać bez stresu.
Wspaniałej podróży do Tajlandii i świetnych ujęć z drona!